انتخاب صفحه

بازاریابی آنلاین یا آنلاین مارکتینگ چیست؟

DigitalMarketing
بازاریابی آنلاین (DigitalMarketing) یا بازاریابی اینترنتی، به اطلاع رسانی ، آگاهی رسانی و تشریح و تبلیغ کالاها و خدمات در اینترنت اشاره دارد. جهان آنلاین به عنوان یک رسانه برای پیام‌های ارتباطی که یک کسب و کار برای مخاطبینش طراحی کرده است عمل ‌می‌کند. بازاریابی آنلاین مترادف با اطلاع رسانی ،آگاهی رسانی و تبلیغ آنلاین است.
درک اینکه بازاریابی آنلاین جایگزینی برای بازاریابی سنتی نیست ضروری است. همچنین بازاریابی آنلاین یک سرویس رایگان نیست که بتوانید برای افزایش تلاش‌های بازاریابی خود در دیگر رسانه‌ها استفاده کنید. در عوض، بازاریابی آنلاین یک روش متمرکز برای تبلیغ یک کسب و کار است و کسب و کار را برای مخاطبین با تعداد زیادی از محرک‌ها که هر روزه بمبارانی از آن‌ها وجو دارد، آشنا می‌سازد.

فهرست مطالب

انواع بازاریابی آنلاین

روندهای بازاریابی آنلاین

خلاصه

 

ممکن است مبنای بازاریابی آنلاین در یافتن روش جدیدتر برای دسترسی به مشتریان و بازارهایی نهفته باشد که به کسب و کار ارائه شده علاقه دارند. از آنجایی که رسانه‌های سنتی مانند روزنامه‌ها، عکس‌ها و تلویزیون‌ها بارها و بارها مورد تلاش قرار گرفته‌اند، ایده بازاریابی اینترنتی جدید و خلاقانه به نظر می‌رسد که شروع تازه‌ای است که کسب و کارهای مدرن به شدت به آن نیاز دارند.

دلیل دیگر اینکه بازاریابی اینترنتی در چند سال گذشته رشد زیادی داشته است این است که، با استفاده از این روش، بسیاری از مالکین شرکت‌ها و کسب و کارها در هم شکستن هرج و مرج‌هایی که بدلیل تلاش‌های بازاریابی بدون وقفه حاصل شده است را هدف قرار داده‌اند. هر شرکت و کسب و کار، که در تلاش برای جذب مشتریان می باشد، روش‌های بازاریابی مختلفی را، مانند آگهی در روزنامه محلی یا یک کمپین تلویزیونی که بتواند در کانال‌های مختلف دیده شود، را مورد توجه قرار می‌دهند. در زمان ترکیب، همه این کمپین‌ها به یک سربار منجر ‌می‌شود و مشتریان معمولا در برابر همچین تلاش‌هایی مقاومت ‌می‌کنند.

بازاریابی اینترتی روش متفاوتی را برای انجام فعالیت‌های مشابه ارائه ‌می‌دهد، و علاقه و توجه مشتری را در اولیت قرار می دهد . در راستای آنچه گفته شد، افزایش استفاده از اینترنت نیز عامل دیگری است که این گزینه بازاریابی را کاملا موفق ساخته است. بر طبق آمارها، 80% افراد در کشورهای توسعه یافته معمولا از اینترنت استفاده ‌می‌کنند. 97% از اینترنت برای جستجوی محصولاتی استفاده ‌می‌کنند که در نهایت آن را خریداری ‌می‌کنند. جستجوی گوگل نشان ‌می‌دهد که 10.3 میلیارد جستجو به صورت آنلاین برای نه محصول از ده محصول انجام ‌می‌شود. با این نرخ بالای استفاده از اینترنت و فلسفه برگشت مشتری به شما، آیا نمی‌خواهید که کسب و کار کوچک شما به قلمرو گسترده شبکه وب جهانی رو آورد؟

به هر حال، معضل زمانی پدید می‌آید که مالکین کسب و کارهای کوچک، که بخشی از بازار به آن‌ها اختصاص دارد، و همچنین مدیران مجموعه های مشابه، برای به روز نگه داشتن حضور آنلاین خود، زمانی ندارند. با چنین چشم انداز ضعیفی از تلاش برای اتخاذ مزایای اینترنت، این افراد اغلب از یکی از بزرگترین مزیت‌های قرن بیست و یکم صرف نظر ‌می‌کنند.
نه تنها این کسب و کارها می‌توانند در این فرصت رشد کنند و به بلوغ رسند، بلکه وارد عرصه رقابتی نیز خواهند شد . کسب و کارهایی که با شما رقابت ‌می‌کنند، به صورت مستقیم و غیر مستقیم، می‌توانند سود عظیمی بدست آورند و با اتخاذ مزیت حضور در اینترنت، مشتریان بالقوه را به مشتریان وفادار تبدیل کنند و برای مدتی طولانی آنها را در مجموعه خود حفظ نمایند . بازاریابی آنلاین چرخه عمر مشتری را طولانی تر می نماید .

بنابراین، برای کسب و کارهای کوچکی که در اقتصاد جهانی فعال می باشند، استفاده از بازاریابی اینترنتی ضروری است. حتی اگر شما منابعی ندارید که صرف وب سایت‌های تجارت الکترونیک کنید، حداقل اطمینان حاصل کنید که در دایرکتوری صفحات زرد آنلاین قرار دارید. (خوشبختانه این امکان با موضوعات مختلف در فضای مجازی ایران نیز یافت میشود) . زمانی که مشتریان یک جستجوی کامل برای محصولاتی که می‌خواهند انجام می‌دهند، نام شرکت شما نیز نمایش داده خواهد شد.

تقریبا 48% کل مشتریانی که برای جستجوی کسب و کارها از اینترنت استفاده ‌می‌کنند از دایرکتوری صفحات زرد، که به صورت آنلاین در دسترس هستند، استفاده ‌می‌کنند. همانطور که در بخش‌های بعدی گفته خواهد شد، روش‌های زیادی برای بازاریابی کسب و کار شما در اینترنت وجود دارد، بسته به بودجه‌ای که به بازاریابی آنلاین اختصاص داده اید از موارد رایگان یا پرداختی استفاده کنید. استفاده از این روش‌ها یک روش عالی برای اطمینان حاصل کردن از این است که در اینترنت شنیده و دیده می‌شوید.

انواع بازار یابی آنلاین 

type of DigitalMarketing
بازاریابی آنلاین به یک بخش اجباری استراتژی تبلیغاتی کسب و کار تبدیل شده است. هیچ کمپینی بدون نمایش در اینترنت کامل نیست. خارج شدن از این رسانه به معنی این است که عرصه را به دست رقبای خود سپرده اید.

اینترنت منبع اولیه اطلاعات برای میلیون‌ها نفر است، و راهی است که مرزهای جغرافیایی را در جستجوی محصولات و کسب و کارها حذف ‌می‌کند. دیگر نیازی نیست که کاربران برای استفاده از محصولات در محل فیزیکی حضور داشته باشند. ورود به بازارهای جدید یکی از بزرگترین مزایای بازاریابی اینترنتی است.

بنابراین، اطمینان از اینکه یک کمپین تبلیغاتی آنلاین کامل و جذاب است ضروری است. ارسال پیام‌های مشابه با استفاده از تکنیک‌ها و کانال‌هایی در اینترنت یک ضرورت است. انواع بسیاری از بازاریابی‌های آنلاین وجود دارند که در طول چندین سال تکامل و گسترش یافته اند، ‌روش‌هایی که مصرف کنندگان از این رسانه استفاده ‌می‌کنند را در ذهن داشته باشید.

برای نمونه، زمانی که اینترنت یک ابزار پایه بود که تنها توسط تعداد انگشت شماری از افرادی که به آن دسترسی داشتند استفاده می‌شد، بازاریابی آنلاین یک تبلیغات یک بعدی، معنا دار، و طولانی در مورد محصول مورد نظر بود، که در وب سایت یا موتور جستجویی که بازدید کننده می‌بیند وجود داشتند. با افزایش استفاده از اینترنت، بازاریابی اینترنت پیچیده تر شد.
امروزه، یک تبلیغ تنها برای بسیاری از رسانه‌هایی که در اینترنت هستند کفایت ‌می‌کند. رسانه اجتماعی، وب سایت‌ها، موتورهای جستجو، صفحات زرد، و دایرکتوری‌های وب سایت، کانال‌هایی هستند که در آن‌ها نیازهای تجاری به تبلیغات به روش خلاقانه‌ای برآورده ‌می‌شوند، و مخاطبینی از آن‌ها بازدید ‌می‌کنند.

از این رو، بازاریابی آنلاین شامل انواع مختلفی است:

 • بازاریابی ایمیلی

 این روش به بازاریابی اشاره به ارسال تبلیغات و محتوای تبلیغات از طریق ایمیل دارد. کسب و کارهای مختلف معمولا لیستی از ایمیل ها را برای بازاریابی ایمیلی نگه داری و ثبت می نمایند.

 • بازاریابی به واسطه بهینه سازی موتور جستجو (SEO): 

این روش به افزایش قابلیت دیده شدن و در دسترس بودن وب سایت، محتوای آن یا کلمات درون محتوا اشاره دارد لذا در نتایج موتور جستجو نشان داده ‌می‌شوند. این کار با استفاده از بهینه سازی درون صفحه‌ای یا خارج از صفحه انجام ‌می‌شود. بهینه سازی موتور جستجو دارای شاخص هایی است که هر ساله این شاخص ها با توجه به نوع استفاده کاربران در حال بهبود می باشد

 • بازاریابی موتور جستجو (SEM): 

این روش به افزایش قابلیت دیده شدن و در دسترسبودن وب سایت در موتورهای جستجو با استفاده از پرداخت (تبلیغات پولی) و یا رایگان اشاره دارد.

 • بازاریابی در شبکه های اجتماعی: 

 این روش به تبلیغ و آگاهی رسانی در مورد یک کسب و کار،محصولات و یا خدمات آن در رسانه اجتماعی، مانند فیس بوک، لینکدین و توییترو …. اشاره دارد.

 • بازاریابی پورسانتی:

  این روش به استخدام شخص ثالث، به نام ‌همکاران فروش، اشاره دارد که محتوای آنلاین کسب و کار را بازاریابی ‌می‌کند.

روندهای بازاریابی آنلاین

یکی از بزرگترین مزیت‌های بازاریابی آنلاین انعطاف پذیری است که برای کسب و کارها فراهم ‌می سازد. برخلاف هزینه بالا و فرآیندهای پیچیده تلاش‌های بازاریابی سنتی، بازاریابی اینترنتی می‌تواند ارزان تر باشد و به سادگی برای بیشتر مالکین وب در دسترس باشد، افرادی که به اندازه کافی در اتخاذ مزایای تکنیک‌های متفاوت بازاریابی آنلاین مهارت دارند. می توانند در مقایسه با کمیین‌های تلویزیونی و یا محیطی، استراتژیهایی ن مطابق با پاسخ و واکنش مشتری تنظیم نمایند.

بسته به اینکه چه چیزی بهترین نتایج را تولید ‌می‌کند، تبلیغات آنلاین از الگوهای اصلی تبعیت ‌می‌کند. در حالی که این الگوها ممکن است برای یک دوره زمانی نامحدودی باقی بمانند، معمولا بر اساس اینکه چگونه بازاریابی کالاها و خدمات خاص اجرا ‌می‌شود و به چه روشی مصرف کنندگان در کل رفتار ‌می‌کنند تغییر ‌می‌نمایند. برای نمونه، اگر مشتریانی که یک پکیج رژیمی را به صورت آنلاین خریداری کرده اند از خرید خود که بعد از تماشای تبلیغات تلویزیونی انجام داده اند راضی باشند، روند تبلیغات سمعی و بصری رو به پیشرفت می‌رود.بنابراین، درست مانند هر کسب و کار دیگری، بازاریابی آنلاین تغییراتی را در آنچه که نیاز دارد و آنچه که باید به روز شود احساس ‌می‌کند. برخی از روندهای بازاریابی آنلاین مشهور در این نقطه، توسط کارشناسان، بر اساس توسعه‌های فعلی در جهان آنلاین مورد تاکید قرار گرفتند، که به شرح زیر است:

محتوای ‌موبایل پسند باید به یک نیازمندی مبنا تبدیل شود:

یکی از مهمترین تغییرات در بازاریابی آنلاین از دستگاه‌های رومیزی و لب تاپ به سمت موبایل‌ها بوده است. دیگر برای جستجوی محصولات یا خواندن خبرهای تجاری پشت کامپیوترها نمی‌نشینند. در حقیقت، سال 2016 نقطه عطف جدیدی بود – تعداد کاربران موبایل در نهایت از کاربران دسکتاب پیشی گرفتند. کسب و کارهای آنلاین موفقیت آمیز این روند را پیش بینی کردند و وب سایت‌هایی را راه اندازی کردند که با گوشی‌های موبایل سازگار بودند.

به طور مشابه، سفارشی سازی محتوا برای تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها روند جدیدی هستند که با محبوبیت و الویت خرید دستگاه‌های ادغام شده در چند سال گذشته آغاز شده اند. اگر چه محتوا ممکن است برای مشتریان برای دیدن و لذت بردن از آن در دسترس باشد، حفظ علاقه به محتوا کافی است. اگر، از یک طرف، کسب و کار کوچک شما این تغییرات را در نظر نگیرد، احتمال دارد که مشتریان و بازار اصلی را از دست بدهد. علاوه بر این، گوگل شاخص ” mobile-friendliness را به عنوان سیگنال رنکینگ در جستجوهای موبایل” در نظر گرفته است، که دلیل دیگری است که وب سایت‌های ‌موبایل پسند باید در بازارهای آنلاین حضور داشته باشند.

⦁ هر چه کمتر بهتر

از آن روزهایی که مقدار تبلیغات، قدرت و بازار ثابت را نشان می‌داد گذشته است. مورد مشابهی در کمپین‌های تبلیغاتی عمیق و جامع وجود دارد که همچنان به راه خود ادامه ‌می‌دهد! ساده سازی، کلیدی برای بازاریابی آنلاین برند شما است. مشتریان حال به دنبال تبلیغات ساده و کوتاهی هستند که جذاب نیز باشند.
برخی از برندهای مشهور که به صورت آنلاین تبلیغ ‌می‌کنند را ببینید. آیا آن‌ها کمپین‌های بی انتهایی دارند که از تحمل شما خارج هستند و شما می‌خواهید از همه تبلیغات آنلاین صرف نظر کنید؟
برندهایی مانند اپل و گوگل تبلیغات ساده‌ای ایجاد ‌می‌کنند. آن‌ها به صورت خلاقانه طراحی شده اند، که با جذابیت خود مشتریان را جلب ‌می‌کنند. شعار “هر چه کمتر بهتر” به خوبی به کار می‌آید چرا که مشتریان با بسیاری از اطلاعات تبلیغاتی روزانه اشباع ‌می‌شوند. اگر پیام تبلیغاتی شما ساده و خلاقانه باشد، توجه بیشتری جلب ‌می‌کند.

⦁ تصویر برداری یکپارچه و انتشار محتوا

ترکیب محتوا و تصویر یک تغییر مهم از تبلیغات آنلاین فقط محتوا است. تاکید بر نقاط اصلی درون محتوا به صورت هوشمندانه‌ای با در هم شکستن تصاویر انجام ‌می‌شود. بازاریابی تصویری همیشه روش سودمندی برای جلب توجه مشتریانی بوده است که علاقه‌ای به خواندن محتوا نداشته اند. با استفاده از این استراتژی با یک روش خلاقانه قطعا کمپین‌های تبلیغاتی به سمت موفقیت بهینه سازی ‌می‌شوند. به طور کل، وب سایت‌هایی که یک وبلاگ دارند و محتوا را به صورت منظم منتشر ‌می‌کنند معمولا لینک‌ها، ترافیک و سرنخ‌های بیشتری را دریافت ‌می‌کنند، که همگی با هم عملکرد بهتری دارند.

⦁ تکامل فرمت‌های ویدیویی

در طول سال‌های گذشته، ویدیو به عنوان یک فرمت محتوایی به اوج خود رسید، که کانون بازاریابی آنلاین را بار دیگر تغییر داد. توسعه تکنولوژی و نیاز به بصری سازی، همراه با تکامل پلت فرم‌های رسانه اجتماعی، و ویژگی ویدیوی زنده این روند را به روند غالبی در بازاریابی آنلاین تبدیل کرد.

خلاصه

بازاریابی آنلاین یک ضرورت است. در جهانی که تجارت الکترونیکی به یکی از بزرگترین دلایل برای اینکه کسب و کارها حضور آنلاین داشته باشند تبدیل شده است، نیاز به بازاریابی محصولات و خدمات به صورت آنلاین مهم است. به هر حال، باید به یاد بسپارید که اینترنت حاصل مدرنیزه و تغییرات است. به همین دلیل، دیری نگذشت که روندها و تغییرات جدید تحقق یافتند.
برای ورود کسب و کار به بازارهای آنلاین، باید اطمینان حاصل کنید که شما نوآور هستید، بدون اینکه اجازه دهید که حضور آنلاین شما منسوخ شود. از آنجایی که میلیون‌ها کسب و کار به سمت جهان مجازی رفته اند، بازاریابی اینترنتی، درست مانند بازاریابی سنتی، دچار هرج و مرج شده است. بنابراین، اگر می‌خواهید که کسب و کار شما در میان میلیون‌ها کسب و کار دیگر به چشم بخورد، شما باید در راس قرار گیرید. برای اینکه کسب و کار در راس قرار گیرد از اینکه بازاریابی آنلاین شامل موارد زیر است اطمینان حاصل کنید:

 •  خلاقیت
 •  ایده‌های خارج از چارچوب
 •  برنامه ریزی ثابت
 •  درجه بالای انعطاف پذیری
 •  حفظ روندهای فعلی
 •  تحلیل و پژوهشی دائمی

در آخر، آموزش در مورد روندهای جدید بازاریابی آنلاین کسب و کار را به روز نگه می‌دارد، و به کمپین‌های گوناگون واکنش نشان ‌می‌دهد و پاسخ ‌می‌دهد. بازاریابی آنلاین از بازاریابی سنتی در ایجاد تبلیغات مجزا است، که در جایی که مشتریان نیاز دارند در دسترس است.

نویسنده : حمید عصری